image

Drewno i dach

Moduł Więźba dachowa obejmuje programy do obliczania i wymiarowania połaci dachowych z tradycyjnymi drewnianymi konstrukcjami dachowymi, jak również z dźwigarami warstwowymi, płatwiami zamocowanymi i przegubowymi.

W module Konstrukcje drewniane znajdziesz programy do obliczania belek, słupów i ścian z paneli drewnianych oraz różne warianty detali.

1. Więźba dachowa

Moduł Więźba dachowa zawiera programy niezbędne do szybkiej i dokładnej analizy więźby dachowej z drewna litego lub klejonego. Dzięki podziałowi na programy, użytkownik ma możliwość przeanalizowania zarówno całej konstrukcji (dach płatwiowy) jak i poszczególnych elementów takich jak krokiew koszowa, narożna czy dźwigar łukowy z drewna klejonego warstwowo. Elementy można odpowiednio podeprzeć i obciążyć, w zależności od funkcji i sposobu pracy elementu. Parametryzacja geometrii i obciążeń pozwala na automatyczne wprowadzanie zmian w modelu.

W skład modułu wchodzą między innymi programy DX+ (projektowanie więźb), D7+ (elementy o nachyleniu <45, łączące funkcje krokwi i płatwi, spoczywają na kratownicach, biegną wzdłuż okapu), D10+ (dźwigar glulam).

image
image

2. Konstrukcje drewniane

Moduł Konstrukcje drewniane pozwala na analizę elementów z drewna litego lub klejonego warstwowo. Użytkownik znajdzie programy, uwzględniające specyfikę pracy każdego elementu indywidualnie, takich jak belki, słupy, kratownice czy ściany szkieletowe.  Moduł zawiera również programy do analizy połączeń drewno-drewno lub drewno-stal (z łącznikami stalowymi). Każdy parametr jest automatycznie aktualizowany, a wprowadzone zmiany można zobaczyć na modelu graficznym w odpowiednich proporcjach.

W skład modułu wchodzą między innymi programy: FWH+ (kratownica), H01+ (słup drewniany), H02+ (połączenie wrębowe), H013+ (analiza węzłów), HTM+ (belka ciągła drewniana).

3. Programy zawierające analizę elementów drewnianych

Oprócz programów zawartych w modułach Więźba dachowa i Konstrukcje drewniane, możliwa jest również analiza elementów drewnianych w programach DLT (belka ciągła) i RSX (konstrukcja szkieletowa). Programy te pozwalają na zadanie różnych materiałów (drewno, stal, żelbet) dla danego typu konstrukcji. Użytkownik może utworzyć również materiał wprowadzając odpowiednie parametry (m.in. przekrój, moduł Younga).

image

Kontakt

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o FRILO skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przygotują dla Ciebie bezpłatną prezentację oprogramowania oraz odpowiedzą na wszystkie pytania.

Pobierz demo

Możesz sprawdzić jak działa FRILO pobierając pełną wersję ograniczoną jedynie czasowo. Wersja Trial będzie działać przez 30 dni na Twoim komputerze po instalacji.